Nasz blog...

Pogodna Strefa poświęcona jest podsumowaniu wszystkich imprez zorganizowanych przez drużyny harcerkie
oraz gromady zuchowe. Znajdują się tutaj zdjęcia oraz filmy z przedsięwzięć, w których brali udział harcerze
z różnych jednostek Hufca. Każda miniona impreza jest przez nas rejestrowana i podsumowywana tak, aby
każdy mógł się dowiedzieć jak się bawiliśmy i co dokładnie przeżyliśmy.

10 czerwca 2014

Zlot Hufców Szczecińskich w Pogorzelicy


Po 8 latach doczekaliśmy się kolejnego Zlotu. Mając w pamięci poprzedni, z 2006 roku w Miroszewie, instruktorzy Hufca Szczecin-Pogodno oraz Szczecin-Dąbie zorganizowali Zlot Hufców Szczecińskich na bazie harcerskiej Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP w Pogorzelicy. Uczestnicy przenieśli się w świat piratów,  uczestniczyli w abordażu, walczyli z przeciwnikami i poszukiwali wskazówek do rozwiązania zagadki. Zuchy zdobywały sprawność zuchową, harcerze natomiast uczestniczyli w rajdzie oraz zajęciach i warsztatach prowadzonych przez zaproszonych gości.

Temat przewodni Zlotu "Trójmasztowcem ku Przygodzie" miał na celu zachęcić jednostki do wspólnej zabawy oraz wywołać refleksję wśród szczecińkich instruktorów na temat potrzeby i chęci współpracy Hufców w zakresie wspólnego programu i wizerunku. W związku z tym pierwszego dnia odbyła się konferencja poprowadzona przez hm. Edytę Siwińską, na której został poruszony temat dotyczący wizerunku ZHP w Szczecinie oraz współpracy z magistratem. W konferencji udział wzięli zaproszeni goście oraz instruktorzy będący uczestnikami Zlotu. Organizatorzy ubolewają nad faktem, że  Hufiec Szczecin nie wydelegował ani jednego reprezentanta, a jednie w jego imieniu udział w dyskusji wzięła hm. Eliza Gilewska- komendant Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP.

W sobotę odbył się rajd harcerski oraz zuchowy, na który wszyscy uczestnicy wybrali się przebrani za piratów.

Harcerze maszerując wokół jeziora Liwia Łuża napotykali się na poszlaki związane ze zniknięciem założyciela Pogorzelicy. Łącząc poszlaki systematycznie dowiadywali się o historii miasta i jego mieszkańców.

Wyniki rywalizacji rajdowej:
I   Miejsce - 30 RDH "Poterna"
II  Miejsce - 65 WDH "Szarańcza"
III Miejsce - 113 DH "Pustynna Burza"

Przez cały weekend zlotowiczom towarzyszyła bardzo ładna pogoda, dlatego popołudniowe bloki programowe w zacienionym lesie okazały się ukojeniem dla harcerzy. Zostali oni podzieleni na dwa piony, a następnie na dwie drużyny, którymi brali na przemiennie udział w zajęciach.

ZAJĘCIA PRORAMOWE
HARCERZE
HARCERZE STARSI
- Krąg "Dęby" - warsztaty z rękodzieła - nauka szycia proporców.
- phm. Ryszard Maciulewicz - zajęcia linowe - budowanie wieży ze skrzynek na butelki - rekordem Zlotu okazało się ułożenie przez harcerza wieży z 17 skrzynek.
- dh Michał Krawczyk  - nauka maskowania, malowania twarzy oraz technik kamuflażu oparta o wykorzystanie dostępnych naturalnych materiałów.
- pwd. Patrycja Kmiecik - bitwa na balony z wodą.
ZUCHY
Prowadząca: dh Ola Songin
- plakat przedstawiający bohatera książki "Dzieje pirata Rabarbara"
- przyozdabianie domków
- wykonuwanie hawajskich wianków z kwiatków
- nauka tańca hula
- budowanie statków z kartonów
- wyścigi statków konstruowanych przez Gromady
- nauka piosenki pirackiej
Wieczorem odbyło się obrzędowe ognisko poprowadzone przez hm. Macieja Grabowskiego i hm. Sebastiana Kubackiego, na którym jednostki zaprezentowały swój okrzyk, totem, nazwę oraz piosenkę pirackiej drużyny. Gościem specjalnym była hm. Danuta Marciszewska z Kręgu Sieniorów "Dęby", która opowiedziała historię Hufców w Szczecinie. Wraz z seniorami przejechała seniorka roku 2014, laureatka nagrody im. Wojciecha Czyżowskiego.

Niedzielny poranek rozpoczęła msza święta poprowadzona przez kapelana hm. Waldemara Piątka w której udział wzięły prawie wszystkie gromady zuchowe oraz drużyny harcerskie.
Po szybkim i sprawnym pakowaniu i uporządkowaniu terenu bazy ,jednostki  wymaszerowały na plażę korzystając ze słonecznej kąpieli ,czekając na przyjazd autokarów.
UCZESTNICY ZLOTU
Gromady Zuchowe
Drużyny Harcerskie
12 SGZ "Białe Łapki" - Szczecin-Pogodno
12 SDH "Szeregi" - Szczecin-Pogodno
13 GZ "Pogodne Gryfiki" - Szczecin-Pogodno
30 RDH "Poterna"- Szczecin-Pogodno
10 GZ "Odważne Pisklęta" - Szczecin-Dąbie
65 WDH "Szarańcza" - Szczecin-Dąbie
30 GZ "Szczęśliwe Misie" - Szczecin-Pogodno
113 DH "Pustynna Burza" - Szczecin-Pogodno
18 GZ "Leśne Skrzaty" - Szczecin - Dąbie
I Szczep "Gniazdo" - Szczecin-Dąbie
81 GZ "Zielone Iskierki" - Szczecin-Pogodno
HKA T.R.E.K - Szczecin-Pogodno
82 GZ "Wesołe Wietrzyki" - Szczecin-Pogodno

Harcerski Krąg Akademicki T.R.E.K po raz kolejny oddał się służbie i dzięki wsparciu jego członkom udało się przeprowadzić  harcerską trasę rajdową oraz przygotować sobotni obiad dla uczestników Zlotu.

Komenda Zlotu:
- pwd. Patrycja Kmiecik (Szczecin - Pogodno) - komendant Zlotu
- pwd. Jacek Wójcik, (Szczecin - Pogodno)
- dh Tomasz Gawron,(Szczecin - Dąbie)
- dh Aleksandra Songin, (Szczecin - Pogodno)
- pwd. Monika Fabisiak (Szczecin - Dąbie)
- pwd. Tomasz Krugowiec. (Szczecin - Pogodno)

W Zlocie wzieło udział 154 uczestników oraz 22 gości.

Na szczególne podziękowanie zasługuje zespół kwatermistrzowski, który przyjechał trzy dni przed rozpoczęciem Zlotu, aby przygotowywać bazę, namioty i domki na przyjazd harcerzy oraz phm. Dariusz Rybicki - pracownik Chorągwi Zachodniopomorskiej bez pomocy, którego Zlot Hufców Szczecińskich "Trójmasztowcem ku Przygodzie" nie byłby tak udany.

Organizatorzy mają nadzieję, że wyjazd zostanie zapamiętany na długie lata, a harcerze uczestniczący w Zlocie będą chcieli wziąć udział w podobnym wydarzeniu następnym razem.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz