Nasz blog...

Pogodna Strefa poświęcona jest podsumowaniu wszystkich imprez zorganizowanych przez drużyny harcerkie
oraz gromady zuchowe. Znajdują się tutaj zdjęcia oraz filmy z przedsięwzięć, w których brali udział harcerze
z różnych jednostek Hufca. Każda miniona impreza jest przez nas rejestrowana i podsumowywana tak, aby
każdy mógł się dowiedzieć jak się bawiliśmy i co dokładnie przeżyliśmy.

28 kwietnia 2015

Rajd "Spal Buty VII" Starożytny Rzym

W tym roku zuchy i harcerze naszego Hufca przenieśli się do czasów Starożytnego Rzymu. 24-26 kwietnia, na terenie Zespołu Szkół Publicznych w Reptowie, odbyła się VII edycja Rajdu "Spal Buty". Program biwaku opisywał życie starożytnych Rzymian, ich upodobania, ulubione rozrywki i rozwój technologiczny. Sobotni Rajd był nawiązaniem do starożytnych Igrzysk Olimpijskich, które stały się dla Rzymian stanowiły główną rozrywkę. Igrzyska organizowano częściej niż jakiekolwiek inne przedsięwzięcia, z jakichkolwiek powodów, były czymś wyjątkowych i niezapomnianym.


UCZESTNICY RAJDU
GROMADY ZUCHOWE
DRUŻYNY HARCERSKIE
12 SGZ "Białe Łapki" - STAROŻYTNE ŁAPKI (10)
13 DH "Gryfia" - MALINY RZYMIAINY (8)
13 GZ "Pogodne Gryfiki" - CEZARIUSZE  (22)
30 DH "Mury" - 1 pułk włochatych chomików z Marsa (9)
30 GZ "Wesołe Słoneczka" -  SOLES EPULARI (14)
30 DH "Reduta" - RUDUTUS (10)
30 GZ "Szczęśliwe Misie" - SZCZĘŚLIWI LEGIONIŚCI (7)
44 DH "DODO" - DODOJUSZE (5)
44 GZ "Pogodne Dodziaki" - STAROŻYTNE ROBACZKI (8)
81 DH "ORION" - ORIONUS (15)
81 GZ "ZIELONA ISKIERKI" - BIWAKOWI RYMIANIE (14)Piątek: Dzień przygotowań i powitania zawodników przed rywalizacją. Gdy wszystkie jednostki dotarły z dworca do budynku szkoły rozpoczęły się pierwsze zajęcia. Zuchy i harcerze przez cały biwak uczestniczyły w bardzo podobnych zajęciach, jednak odbywały się one osobno, aby dostosować formę do wieku dzieci. Na samym początku wszyscy się przebraliśmy, wszędzie zaczęli się wyłaniać rzymianie i rzymianki.

Zuchy ubrały swoje stroje i rozpoczęły prezentacje swoich jednostek w starożytnym stylu. Harcerze przygotowywali własne stroje na miejscu. Po okiem drużynowego przyozdabiali je, wykonywali szaty, laury, pasy, miecze i tarcze. Pierwszym zadaniem było wykonanie pamiątkowego portretu innej drużyny i wręczenie go w ramach przyjaźni między rzymskimi obozami.

W Starożytnym Rzymie główną rozrywką było organizowanie Igrzysk, organizowano je z każdej możliwej okazji. Neron, jako 20-letni młodzieniec urządził w 59 roku n.e. igrzyska z okazji zgolenia swojej młodzieńczej bródki. 

Przed zachodem słońca odbył się Apel rozpoczynający biwak, na którym oficjalnie rozpoczęto Igrzyska. Zuch Ola Jóźwiak oraz harcerz Adam Bajzert za pomocą pochodni rozpalili Znicz olimpijski, którego ogień miał przyświecać maszerującym podczas drogi, która czekała ich następnego dnia.


Wieczorem odbyły się śpiewanki, które poprowadziła pwd.Paulina Borkowska z druhną Alą Rajchowiak.

Sobota: Igrzyska olimpijskie. Rano odbył się rajd po Puszczy Goleniowskiej, podczas którego odbyło się sześć konkurencji, które należało pokonać, aby pójść dalej.

Wyścigi odbywały się okrążeniami. Ścigało się dwóch zawodników, którzy starali się jak najszybciej dotrzeć do mety. W starożytnym Rzymie były cztery drużyny: czerwona, biała, zielona i niebieska. Widz, który przybywał na wyścigi, ubrany był w kolory faworyzowanej drużyny i przez całą rywalizację dopingował ją. Ta rozrywka cieszyła się największą popularnością

W nawiązaniu do Igrzysk uczestnicy musieli przejść na czas wyznaczony odcinek drogi, trójkami, mając założone 3 osobowe narty.  Zuchy i harcerze pokonywali tor z przeszkodami, jak prawdziwymi rydwanami robiono to tysiące lat temu.
Inscenizowane bitwy morskie wystawiane na specjalnie tworzonych basenach (czasami w amfiteatrach) albo naturalnych jeziorach. Zazwyczaj przedstawiały zwycięskie bitwy wojsk rzymskich

Inspirując się współczesnymi łodziami smoczymi uczestnicy musieli przeciągnąć przeciwną drużynę na swoją stronę za pomocą liny. Jak wiadomo na wodzie nie ma dużego tarcia powierzchniowego, dlatego wyłożono folię i wylano 5 litrów płynu, aby uatrakcyjnić zawody. Zawodnicy mieli na sobie foliowe worki ochronne.
Walki gladiatorów
Rekonstrukcja walki gladiatorów.
Rzymianie lubili oglądać walki, początkowo w okresie republiki były to walki jeńców wojennych. Tak popularne w Rzymie igrzyska organizowali nie tylko władcy, ale i kandydaci starający się o jakiś urząd, by pozyskać sobie poparcie ludu rzymskiego. W okresie cesarstwa wykształciły się walki gladiatorów.

Zuchy i harcerze siadali sobie na "barana" i rywalizowali walcząc mieczami wykonanymi z długich balonów. Wygrany gladiator mógł z dumą ogłaszać, że pokonał przeciwnika w walce kogutów.
Strzelanie z łuku
W tamtych czasach nieodzownym elementem było strzelanie z łuku. Robiono to przy polowaniu, zabawie, ćwiczeniach oraz podczas wojny.
Dzieci z dostępnych materiałów wykonywały własne łuki i strzelały nimi do celu. Na punkcie można było przymierzyć i zobaczyć jak strzela prawdziwy łuk wykonany na zamówienie.
Rzut oszczepem
Podobnie jak do łuku, podczas igrzysk brano udział w konkurencji rzucania w dal. Wygrywał ten, komu udało się dalej ponieść swój grot.
Harcerze wykonali własne oszczepy i strzelali nimi do celu. Im ktoś miótł dalej swój oszczep tym więcej punktów miał przyznanych.
Strzelanie z karabinu
Rzymianie marzyli o broni automatycznej i zapewne ostatnie skarby by oddali, aby móc użyć karabinu.
Korzystając z okazji zuchy i harcerze mogli postrzelać z repliki karabinu maszynowego AK. Replika wykonana z trwałego tworzywa strzelała zabawkowymi kulkami plastikowymi. W tym zadaniu liczyła się celność, ale przede wszystkim dobra zabawa.

Po obiedzie odbyły się kolejne bloki programowe:

Zuchy: 

- wykonywanie makiet 3D przedstawiających starożytny Rzym
- wykonywanie z masy solnej rzymskich Bożków

Harcerze:
- rzeźbienie z gliny płaskorzeźby przedstawiającej karykaturę swojego drużynowego
- wykonywanie akweduktów.
- teatr. Każda z drużyn przygotowała i przedstawiła 2 min. scenkę obrazującą drużynę lub osobę z Hufca Szczecin-Pogodno. Przedstawienie miało mieć charakter kabaretu i zawierać dużo pozytywnego humoru.


Druh Chester oczami 81 DH "Orion"


Wieczorem odbyło się przedstawienie "Śpiąca Królewna i 7 Krasnoludków" w wykonaniu 81 GZ "Zielone Iskierki" pod opieką pwd.Pauliny Borkowskiej.  Na widowni, oprócz uczestników Rajdu, usiedli także zaproszeni goście i rodzice małych aktorów.

Na zakończenie dnia odbyło się filmowisko. Dzieci obejrzały filmy Asterix i Obelix konta Cezar oraz Asterix i Obelix misja Kleopatra.

Niedziela: Zakończenie biwaku. Odbył się uroczysty apel, na którym zostały wręczone dyplomy, nagrody oraz statuetki za zajęcie miejsc na podium.


Zuchy:
I miejsce: CEZARIUSZE
II miejsce: BIWAKOWI RZYMIANIE
III miejsce: STAROŻYTNE ŁAPKI

Harcerze:
I miejsce: ORIONUS
II miejsce: BRUDUTUS
III miejsce: MALINY RZYMIANINY


Rajd "Spal Buty VII" Starożytny Rzym oficjalnie zakończył wspólny Krąg, w którym stanęło 139 osób.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz