Nasz blog...

Pogodna Strefa poświęcona jest podsumowaniu wszystkich imprez zorganizowanych przez drużyny harcerkie
oraz gromady zuchowe. Znajdują się tutaj zdjęcia oraz filmy z przedsięwzięć, w których brali udział harcerze
z różnych jednostek Hufca. Każda miniona impreza jest przez nas rejestrowana i podsumowywana tak, aby
każdy mógł się dowiedzieć jak się bawiliśmy i co dokładnie przeżyliśmy.

13 listopada 2016

Rajd "Spal Buty"

W weekend 22-24 kwietnia odbyła się VIII edycja Rajdu „Spal Buty” pod hasłem Chemia i Fizyka w praktyce. W tych dniach zuchy i harcerze wzięli udział w organizowanym przez 81. Szczep GZ i DH „Ad Astra” biwaku, na którym poznali działanie suchego lodu, nauczyli się tworzenia sztucznego wulkanu  czy własnego głośnika do telefonu.
Zadaniem przedrajdowym było przygotowanie stroju naukowca, w których wszyscy uczestnicy wzięli udział w piątkowych zajęciach. Podczas zajęć poznano zastosowanie suchego lodu, jego właściwości i efektywnego wykorzystania.  Dodając odrobiny wody zuchy i harcerze tworzyli opadającą parę, a dolewając płynu do naczyń tworzyli sztuczne bańki.

W sobotę uczestnicy biwaku wybrali się na rajd do okolic Skolwina. Maszerując wyznaczonym szlakiem, zatrzymywali się na wyznaczonych punktach poznając kolejne elementy chemii i fizyki.  Na każdym z punktów, prócz wykonywania zadań zuchy i harcerze otrzymali informacje o znanych naukowcach ww. dziedzin.

Punkty na trasie:
Ładunki elektryczne – pocierając nadmuchany balon o włosy lub wełniany sweter naładowano go ujemnym ładunkiem elektrycznym. Przykładając go do dodatnio naładowanych kawałeczków papieru, młodzież zaobserwowała działanie ładunków elektrycznych, które przyciągnęły kawałki do balona.
Tworzenie gazu – dodając octu do sody oczyszczonej spowodowano wytworzenie się gazu – dwutlenku węgla. Doświadczenie wykonano w szklanej butelce, na którą nałożono balon, dzięki czemu można było zaobserwować jak balon się  napełnia wytworzonym gazem.
Reakcja łańcuchowa – z dostępnych materiałów należało wykonać urządzenie, dzięki któremu nalana woda przepłynie z jednego punktu w inny, nie rozlewając jej.
Sztuczny wulkan – Zuchy i harcerze stworzyli własny wulkan. 
Głośnik do telefonu – Za pomocą plastikowego kubka, magnesu oraz miedzianego drutu wykonywano prowizoryczny głośnik. Uczestnicy rajdu poznali zagadnienie rozchodzenia się  fal dźwiękowych.
Roztwory chemiczne – Obserwowano zmiany pH roztworów dzięki już przygotowanemu wskaźnikowi kwasowości z wody i czerwonej kapusty. W pierwszej kolejności dodano soku z kapusty do wody z cytryny, następnie do zasadowego roztworu, a na końcu połączono oba. W każdej badanej cieszy zanotowano inny kolor.   
Ciecz nienewtonowska – Każdy na punkcie po otrzymaniu mąki ziemniaczanej oraz wody miał za zadanie dobrze wymieszać składniki. Efekt był niesamowity. Kiedy delikatnie przykładaliśmy dłoń do mieszaniny- stawała się cieszą i bez problemu dotykaliśmy dna naczynia, a jeśli uderzaliśmy w nią z całej siły stawała się twarda jak cement. 


Uczestnicy Rajdu Spal Buty VIII:
-       12 SGZ „Białe Łapki"- 6 uczestników
-       13 GZ „Pogodne Gryfiki”- 18 uczestników
-       30 GZ „Wesołe Słoneczka”-9 uczestników
-       30 GZ „Szczęśliwe Misie”- 10 uczestników
-       44 GZ „Pogodne Dodziaki”- 3 uczestników
-       81 GZ „Zielone Iskierki”- 14 uczestników
-       pGZ „Dzielne Krasnale”- 6 uczestników
-       13 DH Gryfia” - 6 uczestników
-       30 DH „Reduta”- 10 uczestników
-       30 DH „Mury”- 6 uczestników
-       30 RDST „Poterna” - 4 uczestników
-       81 DH „Orion”- 14 uczestników
-       113 TDSH „Pustynna Burza”- 4 uczestników
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz