Nasz blog...

Pogodna Strefa poświęcona jest podsumowaniu wszystkich imprez zorganizowanych przez drużyny harcerkie
oraz gromady zuchowe. Znajdują się tutaj zdjęcia oraz filmy z przedsięwzięć, w których brali udział harcerze
z różnych jednostek Hufca. Każda miniona impreza jest przez nas rejestrowana i podsumowywana tak, aby
każdy mógł się dowiedzieć jak się bawiliśmy i co dokładnie przeżyliśmy.

24 listopada 2016

29 października 2016r odbył się III Szczeciński Rajd Pieszy „Na Szagę”, po wschodniej stronie Puszczy Bukowej. Zorganizowany przez pwd. Mikołaja Marczaka oraz dh Aleksandrę Łapińską rajd rozpoczął się na pętli w Smiednicy, a zakończył się w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej, gdzie na uczestników czekała ciepła grochówka i ognisko. 

Na rajd zgłosiły się patrole składające się z drużyn starszoharcerskich, wędrowniczych  i instruktorów, których zadaniem było odnalezienie punktów ukrytych w trudno dostępnych zakątkach puszczy i zdobycie
jak najwięcej liczby punktów za udzielenie poprawnej odpowiedzi na zagadki. Podobnie jak rok temu, główną dewizą rajdu było zejście ze szlaku i odkrycie swoich własnych magicznych miejsc.
Udział wzięło 9 patroli, które zajęły następujące miejsca:

1. Deus Vult
2. Poterna
3. Szarańcza
4. 64 Caligo
5. Leśne Trole
6. Kochane Gumisie
7. Przystojny Bestie
8. Mąciwody
9. Bonum aliquam


z Hufców: Szczecin, Szczecin-Pogodno, Szczecin-Dąbie oraz Goleniów.

Impreza odbywała się pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, przy wsparciu rzeczowym Ministerstwa Edukacji Narodowej,  Komendanta Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP.

Każdy patrol miał za zadanie dotrzeć do punktów, które zostały rozmieszczone na terenie Puszczy Bukowej. Podstawowym wyposażeniem każdej ekipy był telefon z systemem operacyjnym Android oraz wbudowanym odbiornikiem GPS. Patrole musiały zadbać również o to, aby ich urządzenia miały wgrane specjalne aplikacje wraz z mapami i współrzędnymi każdego z punktów kontrolnych. Po dotarciu na punkt drużyny musiały rozwiązać zagadkę i wysłać odpowiedź za pomocą sms do organizatorów. Patrol dostosowywał sobie trasę na podstawie własnych możliwości i ilości punktów, które znaleźli. Czas trwania imprezy wynosił od 9:30 do 16:00, po tej godzinie organizatorzy naliczali punkty karne za spóźnienie.


 

Cała impreza odbyła się w przyjaznej atmosferze, a po regeneracji sił przy ognisku i ciepłej zupie uczestnicy wrócili do miasta podstawionym autobusem.


13 listopada 2016

Zuchowy Rajd "Kasztanek"


W sobotę, 5. listopada.2016 roku, odbyła się kolejna edycja Rajdu "Kasztanek" dla zuchów naszego Hufca. Tematem przewodnim było poszukiwanie Papa Smerfa.


Rajd miał charakter rywalizacji miejskiej, a jego trasa wiodła od Placu Kościuszki do Osiedlowego Parku Rekreacyjnego przy ul. Santockiej. Zuchy przed rajdem otrzymały zadanie - przygotować przebranie wybranego smerfa u udać się w nim na rajd. Na uczestników czekało 8 punktów z zadaniami, które ułatwiały odnalezienie zaginionego Papa Smerfa.

• Smerf Reporter - opowiedział zuchom o strasznej rzeczy, która się stała. Poprosił zuchów o pomoc w odnalezieniu ich najważniejszego smerfa.  phm. Jacek Wójcik

• Smerf Malarz – opowiedział zuchom o tym, że śnił mu się koszmar, i o tym gdzie przetrzymywany jest Papa Smerf. Malarz poprosił zuchy, aby po wysłuchaniu historii z jego snu, namalowały miejsce pobytu Papy. Dh Natalia Mikita

• Smerf Laluś – Zuchy miały za zadanie zrobić naszyjniki, które odstraszyły złe moce. hm. Ryszard Maciulewicz oraz  Dh Jarosław Parylak

• Smerf  Poeta – zuchy przygotowały kastaniety, dzięki którym mogli wystukiwać rytm piosenki Smerfowej. pwd. Klaudia Borkowska

• Smerf Rzeźbiarz – zadaniem zuchów było stworzenie z masy solnej przyrządu który posłuży do uratowania Papy Smerfa. Dh Jakub Charkiewicz oraz Daniel Kropopek


 • Smerf Śpioch – Na punkcie zuchy tworzyły swoje własne poduszki dla Papy Smerfa. pwd. Krzysztof Szymkiewicz

• Smerf Osiłek – Zuchy ćwiczyły swoją sprawność fizyczną, która pomogła im uratować Papa Smerfa, który został uwięziony. hm. Sebastian Kubacki

• Smerf Łasuch – Pomocnicy mieli za zadnie przygotować podpłomyki, którymi później nakarmiły zgłodniałego Papy Smerfa. phm. Jacek Wójcik

• Na ratunek Papa Smerfowi – zuchy poprzez wyśpiewanie nauczonej piosenki, mogli odnaleźć i uratować zaginionego przyjaciela. Dh Michał Krawczyk

Na mecie czekało na zuchy wielkie ognisko, przy którym każdy mógł się ogrzać i upiec kiełbaskę oraz własnoręcznie przygotowane podpłomyki. Spotkanie zakończył apel podsumowujący, na którym wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody. Zuchy wyglądały na bardzo zadowolone, także rajd można zaliczyć do udanych!

Wyniki:
I miejsce – 13 GZ "Pogodne Gryfiki"
II miejsce – XXX GZ "Wesołe Słoneczka"
III miejsce - 81 GZ "Zielone Iskierki"


Organizatorem rajdu były Dh Elżbieta Hływa oraz pwd. Paulina Borkowska.

Rajd "Spal Buty"

W weekend 22-24 kwietnia odbyła się VIII edycja Rajdu „Spal Buty” pod hasłem Chemia i Fizyka w praktyce. W tych dniach zuchy i harcerze wzięli udział w organizowanym przez 81. Szczep GZ i DH „Ad Astra” biwaku, na którym poznali działanie suchego lodu, nauczyli się tworzenia sztucznego wulkanu  czy własnego głośnika do telefonu.




Zadaniem przedrajdowym było przygotowanie stroju naukowca, w których wszyscy uczestnicy wzięli udział w piątkowych zajęciach. Podczas zajęć poznano zastosowanie suchego lodu, jego właściwości i efektywnego wykorzystania.  Dodając odrobiny wody zuchy i harcerze tworzyli opadającą parę, a dolewając płynu do naczyń tworzyli sztuczne bańki.

W sobotę uczestnicy biwaku wybrali się na rajd do okolic Skolwina. Maszerując wyznaczonym szlakiem, zatrzymywali się na wyznaczonych punktach poznając kolejne elementy chemii i fizyki.  Na każdym z punktów, prócz wykonywania zadań zuchy i harcerze otrzymali informacje o znanych naukowcach ww. dziedzin.

Punkty na trasie:
Ładunki elektryczne – pocierając nadmuchany balon o włosy lub wełniany sweter naładowano go ujemnym ładunkiem elektrycznym. Przykładając go do dodatnio naładowanych kawałeczków papieru, młodzież zaobserwowała działanie ładunków elektrycznych, które przyciągnęły kawałki do balona.
Tworzenie gazu – dodając octu do sody oczyszczonej spowodowano wytworzenie się gazu – dwutlenku węgla. Doświadczenie wykonano w szklanej butelce, na którą nałożono balon, dzięki czemu można było zaobserwować jak balon się  napełnia wytworzonym gazem.
Reakcja łańcuchowa – z dostępnych materiałów należało wykonać urządzenie, dzięki któremu nalana woda przepłynie z jednego punktu w inny, nie rozlewając jej.
Sztuczny wulkan – Zuchy i harcerze stworzyli własny wulkan. 
Głośnik do telefonu – Za pomocą plastikowego kubka, magnesu oraz miedzianego drutu wykonywano prowizoryczny głośnik. Uczestnicy rajdu poznali zagadnienie rozchodzenia się  fal dźwiękowych.
Roztwory chemiczne – Obserwowano zmiany pH roztworów dzięki już przygotowanemu wskaźnikowi kwasowości z wody i czerwonej kapusty. W pierwszej kolejności dodano soku z kapusty do wody z cytryny, następnie do zasadowego roztworu, a na końcu połączono oba. W każdej badanej cieszy zanotowano inny kolor.   
Ciecz nienewtonowska – Każdy na punkcie po otrzymaniu mąki ziemniaczanej oraz wody miał za zadanie dobrze wymieszać składniki. Efekt był niesamowity. Kiedy delikatnie przykładaliśmy dłoń do mieszaniny- stawała się cieszą i bez problemu dotykaliśmy dna naczynia, a jeśli uderzaliśmy w nią z całej siły stawała się twarda jak cement. 


Uczestnicy Rajdu Spal Buty VIII:
-       12 SGZ „Białe Łapki"- 6 uczestników
-       13 GZ „Pogodne Gryfiki”- 18 uczestników
-       30 GZ „Wesołe Słoneczka”-9 uczestników
-       30 GZ „Szczęśliwe Misie”- 10 uczestników
-       44 GZ „Pogodne Dodziaki”- 3 uczestników
-       81 GZ „Zielone Iskierki”- 14 uczestników
-       pGZ „Dzielne Krasnale”- 6 uczestników
-       13 DH Gryfia” - 6 uczestników
-       30 DH „Reduta”- 10 uczestników
-       30 DH „Mury”- 6 uczestników
-       30 RDST „Poterna” - 4 uczestników
-       81 DH „Orion”- 14 uczestników
-       113 TDSH „Pustynna Burza”- 4 uczestników